Organizing Committee

Chairman – Andrey KAPLIENKO, Director General of NIKIET JSC

Deputy Chairman – Aleksandr PIMENOV (NIKIET JSC)

Executive Deputy Chairman – Boris GABARAEV (NIKIET JSC)
Address: 101000, Moscow, P.O.B. 788
Telephone: +7 (985) 991-17-08, fax: +7 (499) 788-20-52
E-mail: boris-gabaraev@yandex.ru

Secretary – Olga TITOVA (NIKIET JSC)
Address: 101000, Moscow, P.O.B. 788
Telephone: +7 (499) 763-03-71, fax: +7 (499) 788-20-52
E-mail: istc_nikiet@nikiet.ru

Members of the Organizing Committee:

S.V. Kushnarev (Nuclear Society of Russia)
S.R. Sorokin (JSC OKB GIDROPRESS)
D.V. Khavronin (NIKIET JSC)
O.P. Arkhipov (NIKIET JSC)
I.V. Kabanov (NIKIET JSC)
Ye.A. Karandina (NIKIET JSC)
V.N. Lysakov (NIKIET JSC)
Yu.S. Strebkov (NIKIET JSC)
I.T. Tretyakov (NIKIET JSC)
I.O. Solovyev (NIKIET JSC)

Program Committee

Chairman – Evgeny ADAMOV, Scientific Adviser to NIKIET JSC

Deputy Chairman – Aleksandr LOPATKIN (NIKIET JSC)

Scientific Secretary – Aleksandr DZHALAVYAN (NIKIET JSC)

Head of the Scientific Secretary’s Working Group – Yelena LVOVA (NIKIET JSC)
Address: 101000, Moscow, P.O.B. 788
Telephone: +7 (499) 763-01-09, fax: +7 (499) 788-20-52
E-mail: istc_nikiet@nikiet.ru

Russian members of the Program Committee:
Aleksandr VATULIN (JSC VNIINM)
Vladimir VORONIN (PNPI NRC Kurchatov Institute)
Boris GORDON (SEC NRC)
Vladimir DOROFEYEV (JSC SPMEB MALAKHIT)
Aleksey DUB (JSC Science & Innovations)
Dmitry ZVEREV (JSC Afrikantov OKBM)
Dmitry ZOZULYA (JSC SCC)
Aleksandr KARPUYK (JSC VNIINM)
Dmitry KOLUPAYEV (FSUE MCC)
Oleg PATARAKIN (Rosatom)
Vitaly PETRUNIN (JSC Afrikantov OKBM)
Aleksandr SAPOZHNIKOV (Rostekhnadzor)
Anton SMIRNOV (NRNU MEPhI)
Vyacheslav SOLOVYEV (RFNC VNIIEF)
Yury CHEREPNIN (NIKIET JSC)

Foreign members of the Program Committee:
Stefano MONTI (IAEA)
Yican WU (Institute of Nuclear Energy Safety Technology, China)
Francesco D’AURIA (University of Pisa, Italy)
Jose Rubens MAIORINO (Federal University of ABC, Brazil)
Jiří Ždarek (ÚJV Řež a.s., Czech Republic)
Yassin HASSAN (Texas A&M University, USA)
Roman POPOV (Bruce NPP, Canada)
Svyatoslav SIKORIN (SI JIPNR-Sosny, Belarus)
Irina TAZHIBAYEVA (STC Safety of Nuclear Technologies, Kazakhstan)